BOCSÁNATKÉRÉS

A nemzetközi sajtó számára is fontos konferencia résztvevői.
Balról jobbra: Hikaru Kimura a Mitsubishi Materials vezérigazgatója,
Kinue Tokedome nemzetközi hírű emberijogi aktivista,
Akira Takeuchi a Mitsubishi Materials elnöke,
Abraham Cooper a Wiesenthal központ rabbija,
a 94 éves James Murphy túlélő,
és a központ egyik vezetője.


2015 július 19-én a los angelesi Simon Wiesenthal központban rendezett konferencia keretében kért bocsánatot a Mitsubishi Materials vezetősége a háborús kényszermunka elszenvedőitől.
70 évvel a II., világháború után történelmi bocsánatkérés.
A japán miniszterelnök a Wiesenthal központi konferencia előtt egy héttel kért bocsánatot a japán által elkövetett második világháborús emberijogi túlkapások elszenvedőitől.
A Mitsubishi Materials a japán történelem első cége, akik bocsánatot kért.
A Mitsubishi Mining (a Mitsubishi Materials jogelődje) 4 tábort üzemeltetett.
Ebben a négy táborban 876 amerikai hadifogjot dolgoztattak kényszermunkában, akikből 27-en belehaltak.
Sajnos mostanra csak egy élő, túlélő van csak életben, akitől személyesen is bocsánatot kértek.
James Murphy (94) kijelentette, erre várt és nagyon örül, hogy ez egyáltalán még életében megtörtént.
Hikaru Kimura vezérigazgató lelkiismeret furdalásának adott hangot mert a cégük által üzemeltetett bányákban dolgoztattak hadifogjokat.
"Bocsánatot kérünk a múltban elkövetett szörnyű tettekért és reméljük a jövőben békében együtt tudunk dolgozni."
Mondta Akira Takeuchi elnök.




Amerikai hadifogjok japánban a II., világháború idején.


Cooper rabbi egy menorát ad át a Mitsubishi Materials elnökének Akira Takeuchinak.

Cooper rabbi és Kinue Tokedome a Hosokura bánya bejáratánál tartott megemlékezésen.
Japán látogatása során: A Wiesenthal Központ tisztviselője megdicséri a Mitsubishi Materials elnökét a korábbi szövetséges hadifogoly kényszermunkásoknak a második világháború alatt végzett nyilvános bocsánatkérésért
2015 augusztus 3.,
Miután a Mitsubishi Materials történelmi hivatalos bocsánatot kért a második világháborús hadifoglyoktól, akiket munkára kényszerítettek, és amelyet a Simon Wiesenthal Központ Tolerancia Múzeumában tartottak, Abraham Cooper rabbi, a Központ dékánhelyettese Japánba utazott, és találkozott a Mitsubishi Materials elnökével, Akira Takeuchival, hogy megköszönje neki, hogy megtette a merész lépést, hogy bocsánatot kérjen azért, hogy cége a szövetséges hadifoglyokkal bánt a második világháború alatt.
"Reményemet fejeztem ki neki és más japán vezetőknek, hogy a Mitsubishi Materials történelmi bocsánatkérése más nagy japán vállalatokat is arra ösztönöz majd, hogy gyorsan kövessék példájukat" - mondta Cooper rabbi, hozzátéve: "Ebben a hónapban lesz a második világháború befejezésének 70. évfordulója az ázsiai/csendes-óceáni térségben, és a korszak utolsó túlélői hamarosan átmennek a történelembe. A tényleges áldozatoktól való őszinte bocsánatkérés hozzájárul egy olyan környezethez, amely elősegíti a valódi megbékélést" - tette hozzá Cooper rabbi.
Cooper rabbi Kinue Tokudome emberi jogi aktivistával és Peter Goverrel, a Kaliforniai Alapítvány munkatársával együtt a Kurihara város melletti Hosokura bányába is elutazott, amely a Mitsubishi Material tulajdona volt, és ahol sok hadifogoly dolgozott szélsőséges körülmények között. Az amerikai hadifoglyok szenvedését felidéző ünnepségen felolvasták egy amerikai első személyű visszaemlékezéseit, beleértve azt a megdöbbentő bejelentést, amelyet az összes szövetséges hadifogolynak tettek, hogy ha az USA megszállja Japánt, mindegyiket kivégzik. Cooper a bánya bejáratánál a kényszermunkások megemlékezését is vezette.
Cooper rabbi nagyra értékelte Tokudome asszonyt, a hadifoglyokról szóló amerikai-japán párbeszéd (https://www.us-japandialogueonpows.org) alapítóját és igazgatóját. "Nehéz lenne találni valakit, aki olyan önzetlenül dolgozott a japán és az egyesült államokbeli emberek közötti megértés előmozdításán azáltal, hogy megtudta az igazságot arról, hogy mi történt a második világháború alatt, és fáradhatatlan munkájáért, amellyel arra ösztönözte a japán vállalatokat, hogy ismerjék el elődeik vétkeit a második világháború alatt."
KÁRTÉRÍTÉS

Kártérítést fizet a japán Mitsubishi Materials a második világháborús kényszermunkák áldozatainak
A Pekingikacsa blog cikke. (2016. 06.03,)
Pekingben írásban elkötelezte magát a bocsánatkérés és a kártérítés mellett a japán Mitsubishi Materials vállalat, amely a második világháború idején csaknem 3800 kínait kényszerített bányamunkára - jelentette a helyi média csütörtökön.
A vállalat közleményében minden egyes áldozatnak, illetve hozzátartozóinak 100 ezer jüan (4,2 millió forint), összesen mintegy 370 millió jüan (15,7 milliárd forint) kifizetését ígérte. Az érintettek a Mitsubishi Materials jogelődjénél, a Mitsubishi Mining bányavállalat 10 szénbányájában dolgoztak.
Az 1940-es évek elején körülbelül 40 ezer kínait hurcoltak Japánba, mivel a háborúzó szigetország híján volt a munkaerőnek. Többtucatnyi cég dolgoztatta őket. Sokan közülük - kínai források szerint megközelítően 7 ezren - a nehéz munkakörülmények, az erőszak vagy az élelem hiánya miatt meghaltak.

Kínában terjedő híresztelések szerint további két vállalat, a Kajima és a Nishimatsu is a Mitsubishi Materialséhoz hasonló lépésekre szánta el magát.

A japán vállalat úgy nyilatkozott, hogy törekedni fog valamennyi áldozat beazonosítására és családjuk megtalálására. Pekingi nyilvános kötelezettségvállalásukkor a vállalat képviselői, vállalva történelmi felelősségüket, kifejezték őszinte bocsánatkérésüket, amelyet három volt munkás elfogadott.

A kép Zhang Shijie-ről (J2) még 2014-ben az egyik tárgyalás után készült Pekingben
A Mitsubishi Materials azt is vállalta, hogy az egykori helyszíneken emlékműveket helyeznek el, és megemlékezéseket tartanak.
A japán nagyvállalat lépésére, vagyis a megegyezésre azt követően került sor, hogy az áldozatok és családtagok több csoportja ügyvédek segítségével bírósághoz fordult a jóvátétel érdekében. A Kyodo japán hírügynökség jelentése szerint egy 37 felperes alkotta csoport visszautasította az ajánlatot.
A tokiói kormány korábban minden hivatalos háborús kínai kártérítési kísérletet azzal hárított el, hogy 1972-ben, a diplomáciai kapcsolatok felvételekor Kína feladta erre vonatkozó jogát. Azokat a kereseteket, amelyeket kínai és dél-koreai állampolgárok nyújtottak be korábban kényszermunka vagy szexrabszolgaság miatt, visszautasították.
A Mitsubishi Materials vállalatvezetői tavaly már az Egyesült Államokban tartott ünnepélyes szertartáson bocsánatot kértek az amerikai hadifoglyok nyomorúságos körülmények közötti dolgoztatása miatt. Akkor James Murphy, egy japán rézbányát megjárt hadifogoly fogadta el szimbolikusan a bocsánatkérést. A különleges esemény helyszíne a Los Angeles-i Simon Wiesenthal Központ Tolerancia Múzeuma volt.